Basit Faiz Hesaplama

Basit Faiz Hesaplama


Faiz Nedir ?

Ödünç olarak alınan paranın kullanımı veya borcun geri ödenmesinin ertelenmesi karşılığında belirli bir oranda ve düzenli olarak ödenen bedeldir.

Faiz Hakkında

Faiz, başkasının parasını kullanmanın bedeli olarak tanımlanabilir. Para ödünç alırken faiz ödersiniz. Mesela bankadan kredi çeken bir kişi o bankadan aldığı bu ödünç para karşılığında faiz öder. Para ödünç verirken faiz kazanırsınız. Mesela bankaya para yatıran bir kişiye banka ödünç aldığı para karşılığında faiz ödemesi yapar.

Faiz Hesapları

Faizi hesaplamak için çeşitli formüller bulunmakla birlikte bu yöntemler daha çok borç verenlerin yararınadır. Örneğin bir bankadan 3 sene geri ödeme vadesi ile 20000 lira kredi çektiğinizde ödeyeceğiniz faiz 5000 lira ise aynı bankaya 20000 liranızı 3 sene için yatırdığınızda size 5000 liradan çok daha az miktarda faiz ödemesi yapacaktır.

Faiz Miktarı

Faiz miktarı karşılığında ne aldığınıza bağlıdır.Ödünç alınan paranın miktarı faizin birinci belirleyicisidir. Geri ödeme vadesi ise faizin ikinci belirleyicisidir. Ödünç alınan para miktarı ne kadar fazla ise ve geri ödeme vadesi ne kadar uzun ise ödenecek olan faiz miktarı da aynı oranda fazla olacaktır. Bununla birlikte çekilen kredi miktarının düşük olması ve geri ödeme vadesinin kısa olması faiz miktarını da aşağıya çekecektir.

Faiz Oranları

Faiz oranları, ödünç alınan veya ödünç verilen ama para ve geri ödeme vadesine ilave olarak faiz miktarını belirleyen üçüncü bir faktördür.
Faiz oranları genellikle bankadan bankaya farklılık gösterir. Bir kişi kredi çekeceği zaman tercihini aynı miktar ve aynı geri ödeme vadesinde en düşük faiz oranı veren bankadan yana kullanacaktır. Böylece en düşün faiz miktarı karşılığında kredi kullanmış olacaktır. Aynı şekilde bir kişi bankaya parasını yatıracağı zaman ise aynı miktar para ve yatırılan paranın bankada kalma süresine an çok faiz oranı veren bankaya parasını yatırmayı seçecektir. Böylelikle parasının bankada kaldığı süre içerisinde en fazla kazançı sağlamış olacaktır.

 

Basit Faiz Nedir ?

Basit faiz, anaparanın belirli bir dönem için kullandırılması sonucu elde edilen faiz çeşitidir.
Basit faiz, sadece tek dönem için anapara üzerinden belli bir oranda getiri hesaplanan faiz türüdür. Örnek olarak 1000 TL 1 yıl vadeli %10 yıllık faizle vadeli mevduat yapıldığında vade sonunda 100 TL faiz getirisi olacaktır ve anapara ile toplam sermaye 1100 TL olacaktır.

Basit faiz hesabında faiz oranı ana para üzerinden toplam vade ile çarpılırarak hesaplanır. Örneğin yıllık basit faiz hesabında 10000 lira anaparanın 1 yılda %5 yıllık faiz oranı ile 1 yıl sonunda 500 lira faiz getirisi olacaktır.Böylece bir yıl sonunda toplam para miktarı 10500 lira olacaktır.

<%=o.ReklamOrtaEsnek %>

Basit Faiz ile Bileşik Faiz Arasındaki Fark Nedir ?

Bileşik faiz hesabında faiz oranı her dönem için uygulanmaktadır. Basit faiz hesabında ise faiz oranı sadece toplam vadeye uygulanmaktadır.

 

Basit Faiz Formülü

Faiz Tutarı = Anapara x Faiz Oranı x Vade

 

Basit Faiz Çeşitleri

Üç çeşit basit faiz uygulaması mevcuttur. Bunlar yıllık basit faiz, aylık basit faiz ve günlük basit faiz uygulamalarıdır. Bu üç basit faiz oranı için günlük, aylık ve yıllık olmak üzere üç çeşit vade kullanılabilir. Böylece dokuz farklı basit faiz hesaplaması yapılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir