Bileşik Faiz Hesaplama

Bileşik Faiz Hesaplama

Faiz Nedir ?

Faiz, ödünç olarak alınan paranın kullanılması veya alınan borcun geri ödenmesinin ertelenmesi karşılığında belirli bir oranda ve düzenli olarak ödenen bedeldir.

Faiz Hakkında

Başkalarından ödünç olarak alınan paranın kullanılmasının bedeline faiz diyebiliriz. Bankalardan para ödünç alırken faiz ödemek durumundayız. Misal bankadan kredi alan bir kişi, kredi veren bankaya aldığı bu ödünç para karşılığında faiz ödemesi yapar. Para ödünç verirken ise tam tersine faiz kazanırız. Örneğin bir kişi bankaya parasını yatırdığında, banla bu kişiye ödünç aldığı para karşılığında faiz ödemesi yapar.

Faiz Hesapları

Faiz hesapları daha çok borç verenlerin yani günümüzde bankaların yararınadır. Faizi hesaplamak için çeşitli formüller bulunmakladır. Mesela, bir bankadan 5 sene geri ödeme vadesi ile 50000 lira kredi çeken bir kişinin ödeyeceği faiz 8000 lira ise, bu kişi aynı bankaya 50000 lirasını 5 sene için yatırdığında banka ona 8000 liradan çok daha az miktarda faiz ödemesi yapacaktır.

<%=o.ReklamYazi2 %>

Faiz Miktarı

Faiz miktarı karşılığında ne aldığınız ve ne kadar süre sonra geri ödemesinin tamamlayacağınız ile doğru orantılıdır. Faiz miktarının birinci belirleyicisi ödünç alınan paranın miktarıdır. İkinci belirleyicisi de alınan borç paranın geri ödeme vadesidir. Ödünç alınan para miktarı ne kadar fazla olursa ve geri ödeme vadesi ne kadar uzun tutulutsa ödenecek olan faiz miktarı da doğru orantılı olarak artacaktır. Çekilen kredi miktarının düşük miktarda olması ve geri ödeme vadesinin kısa kısa tutulması ise faiz miktarının daha az olmasını sağlayacaktır.

Faiz Oranları

Ödünç alınan veya ödünç verilen ama paranya ve geri ödeme vadesine ilave olarak faiz oranları faiz miktarını belirleyen üçüncü ve en belirgin faktördür.
Bankaların faiz oranları birbirinden farklıdır ve belli zaman aralıklarında da bu oranlar değişmektedir. Bir kişinin kredi çekeceği zaman tercihini aynı miktar ve aynı geri ödeme vadesinde en düşük faiz oranı veren bankadan yana kullanmalıdır. Böylece en düşük faiz miktarı karşılığında ve en az geri ödeme miktarı ile kredi kullanmış olacaktır.

Bir kişi bankaya parasını yatıracağı zaman ise aynı miktar para ve yatırılan paranın bankada kalma süresine n çok faiz oranı veren bankaya parasını yatırmayı seçmelidir. Böylece parasının bankada kaldığı süre içerisinde en fazla kazançı sağlamış olacaktır.

 

Bileşik Faiz Nedir ?

Bileşik fazi ara dönemlerde gerçekleşen faizlerin anaparaya ilave edilmesi yolu ile elde edilen toplam üzerinden hesaplanan faiz.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır ?

Bileşik faiz hesabı her dönemde kazanılan faizin ana paraya ilave edilmesi ile yapılır ve her dönem değişen sermayeler üzerinden hesaplanır.

Bileşik Faiz ile Basit Faiz Arasındaki Fark Nedir ?

Basit faiz hesabında faiz oranı sadece toplam vadeye uygulanır. Bileşik faiz hesabında ise faiz oranı her dönem için auygulanmaktadır.

Bileşik Faiz Formülü

Faiz Tutarı = AnaPara x (1 + Faiz Oranı)^Dönem Sayısı – AnaPara

Bileşik Faiz Çeşitleri

Üç çeşit bileşik faiz uygulaması mevcuttur. Bunlar yıllık bileşik faiz, aylık bileşik faiz ve bileşik basit faiz uygulamalarıdır. Bu üç basit faiz oranı için de günlük, aylık ve yıllık olmak üzere üç çeşit vade kullanmak mümkündür. Böylelikle dokuz farklı bileşik faiz hesaplaması yapabiliriz.

Basit Faizden Bileşik Faiz Hesaplama Formülü

Bileşik Faiz Tutarı = [(1 + Basit Faiz Oranı/Vade)^Vade] – 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir