Döviz Hesaplama

Döviz Hesaplama


 

Türk Lirası 2018 Başıdan Beri Değer Kaybediyor

Türk Lirası, 13 Mart’ta bir dizi olumsuz gelişmeye rağmen ABD doları ve euro karşısında gerilemeye devam etti.

Lira, Aralık ayı ortasından bu yana en düşük seviyesine kadar yüzde 0,7 düştü, 13 Mart günü öğleden sonra 3.86’ya düştü. Aynı zamanda euro karşısında 4.76’lık düşüşler kaydetti.

Daldırma eğilimi geçen hafta Moody’s ‘in Türkiye’ nin kredi notunu Ba1 ‘den indirmeye başlamasıyla devam etti. Bu durum, kurumsal güç kaybının devam etmesi ve cari açığın geniş olması nedeniyle artan bir dışsal şok riskine işaret etti.

Derecelendirme notu, 7 Mart’taki olumsuz durumdan da değişmeyecekti.

8 Mart’ta, lira düşüşten sonra ABD doları başına yüzde 0,4’e düştü.

Moody’nin derecelendirme hamlesi, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tuttuğunun bir gün sonra geldiğini belirterek, fiyat baskısı yumuşatılıncaya kadar politikaları sıkı tutacağını ve enflasyonu yeniden canlandırma niyeti olduğunu belirtti.

Bir önceki yıla göre enflasyon, Kasım 2017’de elde ettiği% 12,98 seviyesindeki 14 yıllık zirve seviyesinden daha hızlı bir şekilde gerilemiştir. Ancak, Şubat ayında yüzde 10,26 seviyesinde olan bu oran, Banka’nın yüzde 5 hedefinin oldukça üzerinde, Türkiye’nin ekonomisindeki temel dengesizlikler arasında yer almaktadır.

Zayıf cari açık veri

Türkiye, ABD Federal Rezerv oranındaki yükselişe karşı en savunmasız gelişmekte olan pazarlardan biri olmaya devam ediyor. Lira, 12 Mart haftasının başından bu yana tahmin edilen cari işlemler açığından yüksek olan verilerin açıklanmasını takiben en kötü performans gösteren para birimi olmuştur.

Merkez Bankası 12 Mart’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin cari açığının Ocak ayında yıllık bazda yaklaşık 4,4 milyar dolarlık bir artışla 7,1 milyar dolar seviyesine ulaşacağı açıklandı.

Bu fark 6,9 milyar dolar civarında olan tahminlerden daha yüksekti.

Bazı analistlere göre, parlamentodan sonra liradaki düşüş hızlandı ve 13 Mart’ta seçim düzenlemelerini yenileyen tartışmalı bir yasa çıkardı.

Muhalefet, yasanın dolandırıcılık yolunu açabileceğini ve 2019 sandıklarının hakkaniyetini tehlikeye atabileceğini söyledi. Oylama sonucunda mecliste bir kavga çıktı.

Nomura International’da kıdemli ekonomist olan İnan Demir, Reuters’e verdiği demeçte, geçen haftaki Moody’s’in notlarının düşüşünü ve 12 Mart’taki zayıf cari hesap rakamlarını takiben kanunun sona ermesinin Türkiye’nin etrafındaki olumsuz duyguya katkıda bulunduğunu söyledi.

Türk beş yıllık kredi temerrüt takası da Pazartesi günkü 171 bps’ye yaklaşan 2 baz puan (bps) artırdı. Türkiye’nin 10 yıllık yerel yönetim tahvil getirisi, Kasım 2017’den bu yana en yüksek seviyesine,% 12,75’e yükseldi.

Türk Lirasındaki Hızlı Düşüşün Sebepleri

Türkiye’nin lirası, Merkez Bankası’nın çift haneli enflasyonu yeniden canlandırma ve ABD para birimi geniş çaplı kazanımlar konusunda endişelenmesi endişesiyle Cuma günü dolar karşısında rekor düşük bir seviyeye geriledi.

Enflasyon Nisan ayında yüzde 11’e yükseldi. Veriler, Perşembe günü dolar karşısında düşüş yaşadı ve bugün bu yıl yüzde 11’den fazla oldu.

Standard & Poor’lar, Türkiye’nin borç notunu Salı günü daha da kötü bölgelere indirdiğinde para biriminin zararlarını artırdı.

Hızlanan fiyatlar, Türkiye’nin en acil ekonomik sorunu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iktidardaki AK Parti için 24 Haziran’da yapılacak seçimlere giderek artan bir endişe kaynağı.

Kendi kendini tanımlayan “faiz oranlarının düşmanı” olan Erdoğan, kredi büyümesini hızlandırmak ve ekonomiyi canlandırmak için defalarca düşük borçlanma maliyetleri çağrısında bulundu. Merkez bankasının sıkılaştırma konusundaki isteksizliği, politik baskı altında olduğu kaygısını dile getirdi.

Liras, dolara karşı en düşük değer olan 4.2901 seviyesine kadar geriledi ancak 412 GMT ile 4.2392 seviyesinde işlem görmeye devam etti. Bu yıl en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimlerinden biridir.

Liranın baskısı BNP Paribas / TEB Yatırım stratejisti Işık Okte, bankaların hisse senetlerinin ve banka hisselerinin yurt dışı satışlarının yanı sıra merkez bankasının enflasyonu düşürme adımlarının zamanlamasıyla ilgili soruları yansıtıyor.

“Merkez bankasının Haziran toplantısına kadar bir faiz artırımına ve beklenenden daha yüksek çekirdek enflasyon verisinden sonra tek bir oranla finansmanın basitleştirilmesi (politika) açısından bekleyeceğini düşünmüyorum” dedi.

Merkez bankasının döviz likiditesini desteklemek için adımlar atabileceğini belirten Okte, bu tedbirlerin bir kısmının lira volatilitesinin artmasıyla birlikte hafta sonu bile açıklanabileceğini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz hafta banka, faiz oranını 75 baz puan üzerinde bir artışla artırdı. Ancak analistler, enflasyonla mücadele etmek ve para birimini desteklemek için daha fazlasını yapmaları gerektiğini söyledi. Bir sonraki politika belirleme toplantısı 7 Haziran’da.

Lira volatilitesi yükselirken, bir bankacı, Ocak 2017’de rekor seviyelerini koruyabildiğini belirterek, herhangi bir acil durum düzeltmesinden önce merkez bankasından likidite önlemleri beklediğini belirtti.

Üst düzey bir bankacı, “Merkez bankasından ek bir adım göreceksek, bankalara milyarlarca dolarlık likidite sağlayacak bir adım olmasını beklerim” dedi.

10 yıllık gösterge tahvilin getirisi son iki günde yüzde 13.84’e yükseldi ve 90 baz puan yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvil, Perşembe günü yüzde 15.00’den yüzde 15.3’e yükseldi.

Ana BIST 100 hisse endeksi yüzde 0,3 oranında azalarak 102,599,22 puan olarak gerçekleşti.

Türk Lirasının Dolar ve Euro Karşısında Gerilemesinde Merkez Bankasının Rölü

Türkiye lirası, yatırımcının aşırı ısınan bir ekonomi ve tepkisiz bir merkez bankasıyla ilgili endişeleri nedeniyle dolar ve euro karşısında yeni rekor düşük seviyesine geriledi.

Para birimi, 1:04 itibariyle euro başına 5 ve 4.07 dolar düştü. istanbulda. Bu yıl avro karşısında yüzde 9 civarında, Arjantin’in pezosu arkasında yükselen pazarlardaki en kötü performans. Yatırımcılar, aşırı ısınma dedikleri bir ekonomiyi ılımlılaştırmak için daha yüksek faiz oranları talep ettiler, ancak Türkiye bunun yerine büyümeyi hızlandırma amaçlı teşvik tedbirleri ile karşılık verdi.

Berlin’deki Capitulum Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Lutz Roehmeyer, “Bu para biriminin yanlış yönetilmesi, lira’nın satın alma gücüne karşı güvende güçlük çekmesine yol açıyor” dedi. “Sadece bir defaya mahsus olmak üzere tek seferlik artışlar bu durumu iyileştirebilir, ki bu da ekonomiyi yavaşlattığı için popüler değildir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü büyümeyi hızlandırma amaçlı bir yatırım teşvikleri paketinin ayrıntılarını açıklayacak ve yatırımcıların Mart ayındaki sekizinci ayın ikinci çeyreğinde gerçekleşen enflasyon üzerindeki potansiyel etkisini belirlemeye çalışacaklarını söyledi.

JPMorgan Chase & Co., şirketin 2018’deki çıktının yüzde 6’sına ve enflasyonun kötüleşmesine neden olarak gördüğü cari işlemler açığını gerekçe göstererek Türkiye’nin para birimi ve bonolarını zayıflattığını söyledi. Banka, 6 Nisan ‘da yayınlanan bir notta, ülkenin “yakın” bir döviz kuru ayarlaması ve güvenilir bir politika müdahalesine ihtiyaç duyuyor.

Neuberger Berman Group’un stratejisti Kaan Nazli e-postayla yaptığı açıklamada, “Merkez bankası tarafından herhangi bir sıkılaştırmanın hükümeti mali önlemler yoluyla daha da agresif hale getirmesine yol açacak olursa, enflasyonla mücadele perspektifinden fazla bir faydası yok” dedi.

Türk tahvilleri geriledi, 10 yıllık rekor seviyesine getirilen verim, geçen hafta kaydedilen rekor seviyeye yakın, 8 baz puan daha yüksek, yüzde 13,15’e yükseldi. Mart ayında, gerektiğinde ek parasal sıkılaştırma sağlayacağını söyleyen merkez bankası, 25 Nisan’da politikaları gözden geçirme kararı aldı.

Parasal sıkılaştırma lehine iyi bir argüman olsa da, UBS Group AG’nin stratejisti Manik Narain, “Merkez bankasının bunu görmesini sağlayacak marjda yeterince şey bozulduğu konusunda ikna olmadım” dedi.

 

 

Tagged with:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir