Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ?


Vücut Kitle İndeksi nedir ?

Yetişkin bir insanın kilosunun boyuna göre normal olup olmadığını gösteren parametreye vucut kitle indeksi denir.
vucut kitle indeksi boy ve kilo oranını kullanarak sağlıklı kilo aralığı ile zayflık ve obezite düzeyini hesaplamak için kullanılan ey yaygın araçtır.

 

Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi kişinin kilogram cinsindne kilosunun (kg), metre cinsinden boyunun karesine (m) oranı ile bulunur. Elde edilen sonuç Sağlık Bakanlığının ve Dünya Sağlık Örgütünün kabul ettiği aralıklarda değerlendirilir.

 

Vücut Kitle İndeksinizi Hesaplayın!

<%} %>

Vücut Kitle İndeksi formülü

VKİ = kilo(kg) / ((Uzunluk(m))^2)

Vücut Kitle İndeksi kaç olmalı ?

Vücut kitle indeksi kişinin boy ve kilosuna dayanarak vücuttaki doku kütlesinin miktarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Dünya sağlık Örgütünün verilerine göre 18.5 ile 24.9 aralığı boy ve kilo oranı için normal kabul edilmektedir.Ancak VKİ vücut kompozisyonunu hasaba katmadığından dolayı kişinin zayıf, normal, kilolu veya obez aralıkta olması vücuttaki kas kemik ve yağ dağılımına göre farklılık gösterebilir. Örneğin sporcularda kas miktarı fazla olduğu için ve kas yağdan daha ağır olduğundan vücut kitle indeksi daha yüksek çıkmaktadır. Bu yüzden VKİ tek başına kişinin sağlıklı ağırlık ölçüm metoru olarak kullanılmak yerine diğer ölçümlerle birlikte değerlendirmeye alınmalıdır. Önerilen ölçümler : İdeal Kilo Hesabı – Vücut su ihtiyacı hesabı – kalori hesabı – çocuk VKI

Dünya Sağlık Örgütü VKİ kategorizasyon grafiği

Daha fazla bilgi için

Vücut Kitle İndeksi yaşa göre değişir mi ?

Vücut kitle indeksi dünya genelinde 20 ve üzeri yaşta yetişkinler için kullanılmaktadır. kilo ve boy oran indeksi (VKİ) hesabında yaş faktörü bulunmamaktadır.yirmi ve üzeri yaştaki bireylerin aynı boy ve kiloda olanların VKİ indeksi aynı çıkacaktır. Bununla birlikte 2 ile 20 yaş arası çocuklar için ayrı olarak Çocuk Vücut Kitle Endeksi Hesabıbulunmaktadır. Bu hesapta çoçukların yaşı, boy ve kilo değerlerine ilave olarak vücut kitlke endesi sonuçuna etki etmektedir. Sonuç olarak yetişkinlerde vücut kitle endeksi yaşa göre değişmezken çoçuklarda yaşa göre değişmektedir.

Sağlıklı kilo aralığında olmak için neler yapılmalı ?

En önemli iki kriter dengeli beslenme ile düzenli yapılan spor ve egzeriz aktiviteleridir.
1 – Beslenme : yapay şeker,doymuş yağ ve trans yağ içeren besinlerin teketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalı ve en aza indirilmelidir. Tam tahıllar ve meyve sebze tüketimine ağırlık verilmesi önerilir.
2 – Spor Düzenli fiziksel aktivite yapmak vucüt sağlığı için çok önemlidir.Günlük kısa yürüyüşler, gün aşırı kuşu ve fitnes egzersizleri önerilmektedir.

Düşük VKİ’nin Sebeb Olduğu Sağlık Riskleri Nelerdir ?

Kilonuzun düşük olmasının iki olası sebebi vardır ve bu iki sebep te besin eksikliklerine bağlıdır. Birinci olası sebeb yapılan diyet olabilir. Düşük kilolu kişiler uyguladıkları diyetler sonucunda yeterli miktarda besin almamaktadır. Günlük aktiviteler ve bazal metabolizmanın çalışması için harcanan enerjinin besin yolu ile geri alınamaması sonucu kilo kaybı kaçınılmaz olur. İkinci olası sebeb ise zayıf kişilerin vücutlarındaki vitaminler, mineraller ve amino asitler gibi temel besinleri emebilme yeteneğinin normak kilonu kişilere kıyasla daha düşük olmasıdır. Anormal derecede demir emiliminin demir eksikliği anemisine yol açabileceği gibi normalin üzeridne veya altında D vitamini ve kalsiyumun emilimi de osteoporoz gelişme riskini artırabiliyor.

Bununda birlikte yeterli miktarda besin almamak da kas dokusunda azalmaya sebeb olduğu gibi saç dökülmesine de neden olabilmektedir.
Vücut kitle indeksi düşük olan düşük kilolu olan kişilerin hastalığa yakalanma olasılığı, vücut kitle indeksi vormal olan sağlıklı kilodaki kişilere kıyasla çok daha daha yüksektir. Öte yandan yapılan araştırmalar zayıf olmanın bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Öyle ki bazı kişiler hi. Bir diyet uygulamamasına ve het türlü yemekten (tatlı, tuzlı, açı, ekşi, kızartma, haşlama) bolca yemesine karşın yine de kilo alamamaktadır. Bu kişilerin vücut kitle indeksi düşük olmazsına rağmen vücüdünde besin eksikliği olmadığı için çoğunlukla sağlıklı görünürler ve kolak kolay da hastalığa yakalanmazlar.

Diğer taraftan yapılan çalışmalarda düşük VKİ’nin solunum problemleri riskini artırabildiği ve akciğer hastalığına yakalanma ihtimalini yükselttiğini göstermiştir. Çalışmalar sonucunda solunum yolu hastalıklarından ölüm riskinin düşük VKİ’ine sahip kişilerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Düşük Vücüt Kitle İndeksi Sonucu Artan Düşük Riski

Yapılan çalışmalarda hamile olmadan önce vücut kitle indeksi düşük olan kadınların hamileliğin ilk üç ayında düşük yapma olasılığının % 72 daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu yüksek artış riskinin sebebi olarak düşük kilolu olmaktan kaynaklanabilecek yetersiz beslenme görülmektedir. Bununla birlikte düşük vücüt kitle indeksina sahip olan hamile kadınlara doktorları tarafından besin takviyeleri verilmektedir. Başta folik asit olmnak üzere, demir ve multivitaminler gibi besin takviyelerini alan kadınlarda ise düşük yapma riskinin yayı yarıya azaldığı görülmüştür.

Ülkerere göre VKİ dağılımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir